Esila Tüfekçi yoğun bakımda kalp nakli bekliyor

Esila Tüfekçi yoğun bakımda kalp nakli bekliyor

Vakıf Katılım

2018 yılında rahatsızlanarak yapay kalp cihazına bağlanan Esila Tüfekçi’ye artık yapay kalp cihazı yetmiyor.  21 Mayıs’ta Rize’deki evinde fenalaşan Esila’nın ambulans uçakla getirildiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor. Organ nakli acil bekleme listesinde yer alan Esila’nın bir an önce kalp nakli olması gerekiyor.

"Ben artık çok yoruldum"

Hasta yatağından seslenen Esila “Ben artık çok yoruldum, nefes almakta bile zorlanıyorum. Lütfen organlarınızı bağışlayın, benim sesimi duyun, organ bağışı hayat kurtarır.” dedi.

Anne Zeynep Tüfekçi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Benim çocuğum gayet sağlıklıydı, denize gidiyordu, okula gidiyordu, koşuyordu. Çok hareketli bir çocuktu. Bir anda gribal bir enfeksiyon kalbe yerleşti. Yapay kalp cihazı ile yaşamını sürdürüyor, ancak bir an önce kalp nakli olması gerekiyor. Bu hepimizin başına gelebilir, bu yüzden organ bağışı konusunda çok duyarlı olmalarını istiyorum. Esila 4,5 yıl önce rahatsızlandığı zaman Rize’de teşhis konulamamıştı ilk başta, sonra uyuma halinden şüphelenip eko çekmişlerdi, nefes darlığı olduğu zaman düz uyuyamıyor. Şu an başa döndük. Kalp destek cihazla artık çok zorlanıyor.” ifadesini kullandı.

 

  Hibya Haber Ajansı