FX Piyasalar

Bu kapsamda, Dolar / TL'de bant hareketi görebiliriz ki 6,96 - 7,09 hareket alanı olarak izlenebilir.

USD/TRY: Haftanın ilk işlem gününde ABD on yıllık tahvil faizindeki hareket Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerinde baskı oluştururken, bu sabah söz konusu para birimlerinde sakin bir görüntü var. Neticede uzun vadeli faizlerdeki yükseliş, düşük faiz ortamında mali teşvik beklentileri ve başarılı geçen aşılama süreci ile ekonomilere yönelik büyüme senaryolarını da içeriyor. Bu kapsamda, faiz kaynaklı GOÜ para birimlerindeki baskı sınırlı kalmaya devam edebilir. Uzun vadeli faizlerdeki hareketten sonra bugün Fed Başkanı Powell'ın TSİ 18'de Senato'nun Bankacılık Komitesi'nde yapacağı sunum da yakından takip edilecektir. Yaşanan düşüşlerin ardında dün 7,09 seviyesine yaklaşan Dolar / TL'de de, TCMB'nin sıkı duruş hikayesiyle, yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, emtia fiyatlarındaki agresif yükseliş ise kurun şimdilik düşüşlerini sınırlayabilir. Bu kapsamda, Dolar / TL'de bant hareketi görebiliriz ki 6,96 - 7,09 hareket alanı olarak izlenebilir.

EUR/USD: Uzun vadeli tahvil faizlerindeki hareketler yakından izlenmeye devam edilirken, ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişe karşın aylık ortalamanın yakın bulunduğu 1,21 seviyesinin üzerinde tutunan paritenin 1,2155 civarından geçen 50 günlük ortalamasının üzerine çıktığını izliyoruz. Faizlerdeki hareketler sonrasında Fed Başkanı Powell'ın bugün Senato'nun Bankacılık Komitesi'nde yapacağı sunum yakından izlenecekken, parite 1,22 direncine doğru yönelebilir. Şu aşamada güçlü sayılabilecek bu seviyenin geçilmesini beklemiyoruz. Ancak geçilmesi durumunda yükseliş belirginlik kazanabilir ve 1,2270 hedefine doğru ivmelenme görülebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde ise 1,2155 desteğinin altında 1,21 destek konumunda.

XAU/USD: Haftaya yükselişle başlayan ve günü %1,65 oranında primle 1.809 seviyesinden kapatan değerli maden bu sabah da hafif de olsa yükseliş eğilimi koruyor. Bugün Powell'ı yapacağı ve tahminen güvercin bir tonda geçebilecek sunum öncesinde de değerli madende yükseliş sürebilir ve önemli gözüken 1.820 direnci zorlanabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda ise değerli madende yükseliş ivme kazanabilir ve 1.850 hedefe girebilir. Ara direnç 1.832 seviyesinde. Diğer yandan, Ons Altın'da tekrar baskı görülmesi ve 1.794 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda düşüş bir miktar belirginleşebilir ve 1.780 hedef olabilir.

 

FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma