Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları Cuma gününü yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 1,00 değer kazanarak 15.669,29 puana, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,85 artarak 7.027,58 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %  1,29’luk yükselişle 25.124,91 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %  1,35’lik artışla 6.568,82 puana yükseliş gösterdi.

Avrupa borsaları Cuma gününü yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 1,00 değer kazanarak 15.669,29 puana, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,85 artarak 7.027,58 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %  1,29’luk yükselişle 25.124,91 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %  1,35’lik artışla 6.568,82 puana yükseliş gösterdi. Avrupa borsaları enflasyon endişelerinin yükselmesi nedeniyle dünü satıcılı tamamladı.

Bugün Almanya'dan gelen İFO İş Güven Endeksi beklentilerin altında 100.8 puan olarak açıklanırken, IFO İş Güven Endeksi'nde 6 ay sonra ilk defa düşüş görüldü.

Alman otomobil devi Mercedes-Daimler, 2022-2030 yılları arasında elektrikli otomobil araştırma ve geliştirme (ar-ge) çalışmalarına 40 milyar euro yatırım yaparak bu süre sonunda tamamen bu endüstriye geçeceğini duyurdu. Mercedes, şu an için fosil yakıtlı araç satışının bitişine ilişkin ise herhangi bir tarih vermiyor. Perşembe günü şirketin yönetiminden yapılan açıklamada, iş birliği yapılan diğer ortaklarla birlikte bu kapsamda 8 farklı bateri üretim tesisi kurulacağı ve 2025'ten itibaren Mercedes marka tüm araçların yüzde 100 elektrikli ya da hibrit olacağı açıklandı. Mercedes'in icra kurulu başkanı (CEO) Ola Kallenius, yüzde 100 elektrikli araç üretimine ne zaman geçileceğine ilişkin tartışmaların yersiz olduğunu ifade ederek, "Asıl önemli olan şey, elektrikli araçların üretimine ilişkin süreçtir. Şu anda bu süreci hızlandırmaya odaklandık." diye konuştu.

ABD borsaları Cuma gününü alıcılı tamamladı. Dow Jones endeksi % 0,68 artışla 35.061,55 puana ve S&P 500 endeksi %  0,98 artarak 4.410,40 puan, Nasdaq endeksi % 1,04 kazançla 14.837 puana yükseliş gösterdi. ABD'li şirketlerin güçlü gelen ikinci çeyrek bilançoları piyasalarda olumlu bir hava yaratırken gelen verilerin pozitifliği de borsalara olumlu yansıdı ve ABD endekslerinde rekorlar izlendi. Cuma günü dolar endeksi yükselişine devam ederken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde Delta varyantının yarattığı baskı devam ediyor. Bugün % 1.25 seviyelerinden işlem gören tahvil faizleri geçen hafta % 1.13 seviyelerine kadar düşüş göstermişti.

Bugün ABD’de Alexandria Real Estate Equities Inc, Universal Health Services Inc, Cadence Design Systems Inc, F5 Networks Inc, Packaging Corp of America, Tesla Inc, Ameriprise Financial Inc, Lockheed Martin Corp, Hasbro Inc ve Otis Worldwide Corp şirketleri bilanço açıklayacak.

Bugün ABD’de yeni konut satışlarının 800K gelmesi beklenirken konut fiyatlarında artış eğiliminin sürmesi piyasalarda tedirginliğin artmasına neden olmaya başladı. Bu hafta gözler Çarşamba günü açıklanacak Fed faiz kararına çevrilmiş durumda. Fed’in faizleri sabit bırakacağını biliyoruz. Ancak tahvil alım programının azaltımana bu toplantıda mı yoksa Eylül ayındaki toplantıda mı karar verileceğini izleyeceğiz. Ayrıca bu toplantıda mortgage destekli tahvil alım programının azaltılması noktasında bir adım atıp Fed bu şekilde de bir başlangıç yapabilir. Piyasalar Çarşamba gününe kilitlenmişken doların küresel bazda güçlü kalmasını bekliyoruz.

ABD'nin en büyük bankası JP Morgan, varlık yönetimi bölümündeki tüm müşterileri için kripto para birimi fonlarına erişim sağlayacağını duyurdu. JP Morgan, bireysel varlık yönetim müşterilerine beş farklı kripto para fonuna yatırım yapma imkanı sunmaya başladı. Diğer önde gelen bankaların aksine JPMorgan, erişimi yalnızca ultra varlıklı müşterilerle sınırlandırmayacak. Erişime açılan fonlar arasında Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum Ethereum Classic ve Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonları bulunuyor.

Airbus SE'nin, İtalya'nın iflas etmiş Alitalia SpA şirketinin halefinin yeni bir uçak filosu oluşturması için açılan milyarlarca dolarlık ihaleyi kazanmasının yüksek ihtimal olduğu bildirildi. Corriere della Sera gazetesi, kaynaklarına atıfta bulunarak ITA olarak bilinen Italia Trasporto Aereo SpA yöneticilerinin hala nihai bir karar vermediğini ve Boeing Co. ile de görüştüklerini bildirdi. Gazete, Airbus'ın tercih edilmesine rağmen, Boeing'in uçaklarda % 70'e varan indirimlerle benzeri görülmemiş bir paket teklifi sunabileceğini yazdı.  5,3 milyar dolar değerindeki ihalede dört yıl içinde 81 yeni nesil uçak sağlanacak.

Şirket yetkilileri, son COVID-19 salgınının ülkedeki bir otomobil parçası fabrikasını kapatmaya zorlamasının ardından Toyota Motor Corp.'un, Tayland'daki üç tesisindeki operasyonları, parça sıkıntısı nedeniyle önümüzdeki Çarşamba gününe kadar askıya aldığını açıkladı. Bangkok'un banliyölerinde bulunan ve yıllık toplam 760.000 adet üretim kapasitesine sahip Tayland'daki üç Toyota fabrikası, Güneydoğu Asya'daki Japon otomobil üreticisi için kilit üretim üsleri olarak hizmet ediyor. Toyota, üç tesisteki operasyonların 29 Temmuz'da devam edip etmeyeceğine henüz karar vermedi. Yetkililer, operasyonlara devam edip etmemeye veya askıya alma süresini daha da uzatmaya karar verirken bölgedeki COVID-19 enfeksiyon oranını dikkate alacağını söyledi.

Bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Tesla CEO'su Elon Musk, şirketin Hindistan'da satışa çıkaracağı otomobillerde başarı sağlaması halinde, ülkede bir fabrika kurmalarının muhtemel olduğunu açıkladı. Diğer taraftan Musk'ın Hindistan hükümetinden, ithal edilen elektrikli otomobillerden alınan vergi oranının düşürülmesini talep ettiği bildirildi. Elon Musk Twitter'da yaptığı açıklamada, Tesla Inc'nin Hindistan'da satışa çıkaracağı otomobillerde başarılı olması halinde, ülkede bir fabrika kurmasının olası olduğunu söyledi. Reuters haber ajansının konuyla ilgili bilgisi olan iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Tesla Hindistan hükümetinden, ithal edilen elektrikli araçlar için alınan vergi oranlarında indirim talep etti. Musk, Twitter'da Tesla'nın otomobillerinin Hindistan'da piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak sorulan bir soruya cevap olarak, şirketin bu konuda istekli olduğunu açıkladı. Musk Twitter'dan verdiği cevapta, "Ancak elektrikli araçlar için en azından gümrük vergisinde geçici bir indirim olacağından umutluyuz." ifadelerini kullandı.

DAX

Dax endeksi, Cuma gününü % 1,00 değer kazanarak 15.669,29 puandan tamamlarken endeks bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.700 seviyesinin kırılması halinde önce 15.804  ve arkasından15.928 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.565 desteğinin altında önce 15.502 ve arkasından 15.311 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi, Cuma gününü % 0,68 artışla 35.061,55 puandan tamamlarken Eylül vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 35.091 seviyesinin kırılması halinde önce 35.217 ve arkasından 35.345 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 34.845 desteğinin altında önce 34.700 ve arkasından 34.581 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P

S&P500 endeksi, Cuma gününü  % 0,98 artarak 4.410,40 puandan tamamlarken Eylül vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4416 direncinin kırılması halinde önce 4434 seviyesi ve arkasından 4447 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4392 desteğinin altında önce 4367 ve arkasından 4323 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma