Yurt dışı hisse senetleri analizi

Yurt dışı hisse senetleri analizi

Vakıf Katılım

Boeing (BA) Kanada Savunma Bakanlığı Kanada ve ABD'nin 10,4 milyar Kanada Doları (7,7 milyar ABD Doları) tutarındaki bir projenin parçası olarak Boeing’ten 16 adet uçak satın almak için anlaşmaya vardığını söyledi. Kanada'nın yaşlanan Aurora askeri gözetleme uçakları filosunun yerini alacak yatırım, P-8A Poseidon uçakları ve ilgili ekipmanlar için 5,9 milyar dolara kadar tek kaynaklı bir anlaşmayı içeriyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, geri kalan fonun simülatörler, altyapı ve silahlar için kullanılacağı belirtildi. P-8, gelişmiş elektro-optik ve akustik sensörler, radar ve sonobuoylar gibi ekipmanları kullanarak düşman gemilerini ve denizaltılarını bulmak için tasarlanmıştır.

Capgemini (CAP), Nive Bhagat'ın yeni CFO olarak atandığını duyurdu. Nive, son 13 yıldır Capgemini'nin bir parçası ve şu anda 2019'dan beri Capgemini'nin Bulut Altyapı Hizmetlerinin CEO'su olarak görev yapıyor. 2018'den bu yana CFO olarak görev yapan ve diğer kariyer fırsatlarını takip etmeyi planlayan Carole Ferrand'ın yerini alıyor. Carole, yıl sonuna kadar sorunsuz bir devir teslim sürecini destekleyecek ve Nive, 1 Ocak 2024'ten itibaren CFO olacak. Ayrıca Capgemini, 2023'ün 3. çeyreği sonuçlarında açıklandığı üzere tüm yıl genel görünümündeki tüm mali hedefleri doğruladı.

Dell Technologies (DELL), 2023 yılının 3. çeyreğine ilişkin açıkladığı bilançosunda şirketin gelirleri 23.00 milyar dolarlık beklentinin %3.29 altında 22.25 milyar dolar açıklanırken hisse başı karı ise 1.46 doların üzerinde 1.88 dolar olarak gerçekleşti. Şirket, 1,5 milyar dolarlık faaliyet geliriyle net karın %317 artışla 1 milyar dolara, seyreltilmiş hisse başına karının ise %312 artışla 1,36 dolara yükseldiğini açıkladı. Altyapı Çözümleri Grubunun geliri 3. çeyrekte yıllık %12 düşüşle 8,5 milyar dolar olurken, Müşteri Çözümleri Grubunun geliri ise yıllık %11 düşüşle 12,3 milyar dolar oldu. Şirket, çeyreği, başta yazılımdaki artışlar olmak üzere, kalan performans yükümlülüklerini 39 milyar dolar, yıllık %4 artışla 5,6 milyar dolar sürekli gelir ve yıllık %7 artışla 29,1 milyar dolar ertelenmiş gelirle tamamladı. Şirket hisseleri pozitif bilançoya ayak uyduramadı ve kar satışı görüldü.

Kaynak: Gedik Yatırım

  Hibya Haber Ajansı